piątek, 18 lutego 2011

Ekologiczny dizajn

Trendem numer jeden we wnętrzarstwie jest aktualnie eko-design.

fot. emeble, plaza.fi, murator, belbazaar

To ukłon w kierunku natury, tęsknota za życiem blisko niej, a także wyraz naszego poparcia dla ekologii. Beże, brązy i szarości, a także niezastąpiona biel to kolory, które doskonale sprawdzą się we wnętrzu czerpiącym ze stylistyki naturalnej. Przy urządzaniu mieszkania może pojawić się obawa, by wybrana przez nas aranżacja zbyt szybko nie wyszła z mody i nie opatrzyła nam się. Styl ekologiczny jest absolutnie ponadczasowy, nie jest także zobowiązujący jeśli chodzi o kierunek aranżacyjny, na jaki zdecydujemy się. Może to być pełna moderna, klimat rustykalny, a także totalny eklektyzm.
fot. cube, brent comber, feedway, floor to heaven, amy hunting, room22

Urządzając wnętrze naturalne wybieramy surowe drewno, rattan, bambus, len, wełnę, kamień. Bardzo mile widziana jest sklejka – może z powodzeniem zastąpić kawałki drewna (na przykład przy okładaniu nimi ściany)i jednocześnie wpisywać się w postulat bycia pro-eko. Trendem ultraekologicznym jest moda na meble z kartonu. Czy to może być praktycznie? Może z powodzeniem. Karton używany do ich produkcji jest dodatkowo wzmocniony, dlatego dobrze pełni swoją funkcję.


Przykładem połączenia nowoczesnego designu i trendu eko jest krzesełko dla dziecka, autorstwa Belkiza Feedwaya. Wykonany z recyclingu kartonu mebelek jest bardzo praktyczny, można go złożone zabrać ze sobą do kawiarni albo restauracji. Jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale i dla dziecka – wykonany jest z nietoksycznego tworzywa.


Świetnym dizajnersko projektem, inspirowanym naturą są pufy Livingstones, które można kupić między innymi w sklepie internetowym Cube. Urocze, miękkie i ciepłe otoczaki dostępne są w różnych rozmiarach, od kamyczków po wielkie głazy.

Brent Comber jest rzemieślnikiem i projektantem w jednej osobie. Każdy projekt Combera to hołd złożony naturze. Powyższy stolik nawiązuje do czystej pionowej, harmonii lasu. Meble jego projektu to nie lada gratka dla koneserów wysublimowanego designu.

Przeszukując Sieć natrafiłyśmy również na doskonałe prace Amy Hunting. O ile drewniane meble to żadne novum, o tyle drewniany klosz do lampy… niebywale oryginalny projekt.

Myli się jednak ten, kto myśli, że ekologiczny design stanowi alternatywę wnętrzarską wyłącznie dla ludzi majętnych, lub ze znajomościami w artystycznym światku. Odwiedzenie popularnych sieciówek oferujących meble i dodatki do domu wystarczy, by eko-dom urządzić z smakiem i nutą nietuzinkowości.

fot. kare design, ikea, jysk, home&you, brw, bo concept

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz